heat pump page img

Термопомпи

Отоплението с термопомпа е с най-голяма ефективност в сравнение с другите видове отоплителни уреди и инсталации. Ефективността идва от факта, че тя не използва енергия за загряване, а просто пренася топлина. За целта се изразходва известно количество електроенергия, което е в пъти по-малко от получената топлинна енергия.

Най-добри резултати се постигат при комбинацията на термопомпа с водно подово отопление и с вентилаторни конвектори едновременно. Наличието на топлинен акумулатор (буфер) също е от съществено значение за ефективността на една отоплителна инсталация.

Според предназначението и конструкцията на термопомпата, тя може само да охлажда, само да отоплява или да работи и в двата режима според сезона – такава термопомпа се нарича реверсивна. Предлагаме и термопомпи, които затоплят битова гореща вода без значение дали работят в режим отопление или охлаждане. Някои от моделите са с инверторно управление на компресора, което прави агрегатите много адаптивни и гъвкави.

ОСНОВНИ

Предимства

Заложете на качество и ефективност
temp icon

Идеална температура

Без значение от сезона

quallity icon

Високо качество

Без дефекти и проблеми

economy icon

Енергийна ефективност

Пестите средства целогодишно

ВИДОВЕ

ТЕРМОПОМПИ

Термопомпите които най-често се използват са два вида:
въздух-вода и вода-вода.

Термопомпите въздух-вода извличат енергия от околния въздух и я използват за загряване на или охлаждане на вътрешната водна инсталация. Много често тези термопомпи се комбинират с котел на твърдо гориво, котел на газ или където е възможно с абонатна станция от ТЕЦ. Допълнителния източник на енергия се използва през дните когато температурите са ниски и използването на термопомпа не е икономически ефективно

Термопомпите вода-вода работят на същия принцип както въздух-вода. Разликата че вместо въздух като източник на енергия се използва вода. Тази вода може да бъде от кладенец (сондаж), серпентини в земята, вода от реки, езера, морска вода и т.н.

Към момента тремопомпите въздух-вода са по-разпространени поради лесния монтаж и независимостта си от воден източник на енергия. По-долу на тази страницата може да разгледате подробно начина на работа на термопомпите въздух-вода.

ТЕРМОПОМПИ

Въздух-вода

Режим ОТОПЛЕНИЕ

Хладилен агент (фреон) преминава през външния топлообменник на термопомпата, отнема енергия от околния въздух и се изпарява при ниско налягане. След това изпарения хладилен агент се засмуква от компресора и под високо налягане попада във втори топлообменник, най-често пластинчат топлообменник вода/фреон, където хладилния агент започва да кондензира. При процеса на кондензация се отделя голямо количество енергия (топлина) която се използва за загряване на водата във вътрешната отоплителна инсталация. След като хладилния агент е отдал енергията си той отново постъпва във външния топлообменник отново се изпарява и цикъла се повтаря. От типа на хладилния агент зависи до каква външна температура е удачно да се използват термопомпите в режим отопление. Развитието на индустрията изисква нови и все по ефективни и безвредни хладилни агенти.

Режим ОХЛАЖДАНЕ

Режима на охлаждане е подобен на режим отопление. В режим охлаждане хладилния цикъл се „обръща“ на обратно. Хладилния агент постъпва във външния топлообменник на термопомпа където кондензира при високо налягане. Кондензирайки той отдава енергията си на околната среда. Втечненият вече хладилен агент постъпва във вътрешния топлообменник вода/фреон и започва да се изпарява. При своето изпарение той отнема енергията от водата от вътрешната инсталация. Охладената вода се подава към вентилаторни конвектори които охлаждат въздуха в помещението. Изпарения хладилен агент постъпва отново във външния топлообменник където кондензира и отдава отнетата енергия, топлина, във околната среда.

info icon

wd phone dark  Тел.:  +359 879 299 933

wd envelope dark  Имейл: info@bros-thermatech.com

wd cursor dark  Адрес: 9300 Добрич, България